Ediția a IV-a, 2021

„Anul acesta este unul dificil pentru sectorul cultural independent – cel pe care festivalul îl reprezintă prin spectacolele selectate -, instabilitatea și continua reconfigurare sunt semnele marcante al acestor luni, provocări la care încercăm să răspundem creativ și flexibil. Selecția spectacolelor din această ediție Caleido continuă direcțiile dezvoltate în anii precedenți – diversitate culturală și etnică, dialog și dezbatere constructivă – cu accent pe o serie de teme pe care le găsim relevante în contextul actual: stereotipuri, feminism, comunități, istorie recentă. Tema festivalului – societate – scapă capcanei generalizării prin lupele pe care alegem să i le aplicăm, cu miză în a stimula pluritatea perspectivelor și în a încuraja confruntarea pozitivă de idei.”

Andreea Novac, director artistic Caleido

Program

Ziua I, 21 mai

18:30: Pe ei! (scenariul și regia: Ionuț Caras, spectacol selectat, open call) 

19:30: Bambina, regina florilor (regia: Mihai Lukacs) 

20:00: Domeniul luptei (scenariul și regia: Catinca Drăgănescu)

20:30: Libretto Impostura (regia: Matei Lucaci-Grünberg, premieră; producție Caleido 2020)

Ziua II, 22 mai

18:30: American Gypsy (concept, scenariu și regie: Mihai Lukacs)

19:30: APR [Adorație Performance-ului Radical] (cu/de: Irina Milan, Paul Dunca/Paula Dunker, Waana Neagu, Raj Alexandru/Ramya, Alex Bălă și Octavian ; premieră; carte blanche; producție Caleido 2020)

20:00: Pelicanul (regia: Florin Liță, producție Caleido 2019)

20:30: Reverse discourse (coregrafie, concept și performer: Ioana Marchidan)

Ziua III, 23 mai

18:30: Infinit pozitiv (regia: Alex Fifea) 

19:30: Bildungswoman (regia: Elena Morar; premieră; producție Caleido 2020; open call)

20:00: Magic is a condition that kills people in all kinds of performative hazards (concept și interpretare: Andreea Novac și István Téglás, producție Caleido 2019)

20:30: Singurătatea pietrelor (regia: Norbert Boda)

Ziua IV, 24 mai

18:30: Uitasem (scenariul și regia: Gabriel Sandu, spectacol selectat, open call)

19:30: Aleea stereotipurilor (coordonatori: Ionuț Oprea, Mădălina Dorobanțu, producție Caleido 2019) 

20:00: Bad Mamma (concept și interpretare: Valentina De Piante Niculae) 

20:30: Daughters (concept și coregrafie: Simona Deaconescu)

Ziua V, 25 mai

18:30: Limite (regia: Radu Apostol)

19:30: Domnișoara Iulia (regia: Andrei și Andreea Grosu; premieră; producție Caleido 2020) 

20:00: Neverland (scenariul și regia: Iulia Rugină)

20:30: Nu toți sunt eroi (de/ cu: Cristina Lilienfeld, Smaranda Găbudeanu) 

more TBA